Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Úprava nemocí z povolání. Bederní páteř ANO, syndrom vyhoření NE.

06.09.2014

Úprava nemocí z povolání. Bederní páteř ANO, syndrom vyhoření NE.

 

Poškození bederní páteře by mělo být

nemocí z povolání

 

Od roku 2017 by měla začít platit nová právní úprava, která nově zavádí odškodnění zaměstnancům, kteří si poškodí bederní páteř. Jde pravděpodobně o nejčastější nemoc zaměstnanců výjezdových skupin záchranných služeb a o druhou nejčastější nemoc, kvůli níž si lidé v ČR berou neschopenku.

 

Osm spíše drobnějších úprav obsahuje návrh na změny v seznamu nemocí z povolání od roku 2015, který letos dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Zásadnější změnu má přinést další rozšíření seznamu, na jehož přípravě nyní lékaři pracují se zástupci firem a vlády. Od roku 2017 podle něj mají získat nárok na odškodnění zaměstnanci, kteří si v souvislosti s prací poškodí bederní páteř. 

"Nemoci bederní páteře se týkají hlavně osob, které manipulují s těžkými břemeny nebo často ohýbají a otáčejí páteř. Jsou to například řidiči buldozerů, nákladních vozů či traktorů, zedníci, dlaždiči, stěhováci, ale také pracovníci ve zdravotnictví," sdělila předsedkyně Společnosti nemocí z povolání Marie Nakládalová.U nemocí z povolání platí, že za ně nese odpovědnost zaměstnavatel. Postiženým zaměstnancům tak musí například poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, za bolest nebo za náklady spojené s léčením.

Čeští lékaři se nyní snaží určit kritéria, podle nichž by onemocnění bederní páteře bylo zhruba do dvou let zařazené na seznam. "Sbírají se podklady, zda, které a za jakých podmínek bude možné takové onemocnění uznat jako nemoc z povolání," říká Milan Tuček ze Společnosti pracovního lékařství. "Pravidla musí být nastavena tak, aby na jednu stranu v odůvodněných případech přiznání nemoci z povolání umožňovala, ale aby zároveň bránila zneužití," doplňuje Nakládalová.

Nemoci svalové a kosterní soustavy se na počtu dnů pracovní neschopnosti v Česku podílejí z 28,4 procenta. Hlavním onemocněním v této skupině jsou onemocnění zad a páteře, zejména v bederní oblasti, uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Problémy s bederní páteří již mezi nemoci z povolání řadí některé země Evropské unie, například Bulharsko, Dánsko, Litva, Francie nebo Slovensko. "Na Slovensku je možné uznat postižení páteře jako nemoc z povolání již deset let. V jednotlivých letech ale nebylo evidovaných více než deset případů," uvádí Nakládalová.

 

Syndrom vyhoření není nemoc

V nejbližších letech nemají šanci zaměstnanci, kteří takzvaně vyhoří, tedy ztratí zájem o svou práci. Takzvaný syndrom vyhoření může vést například u řidičů k fatálním omylům, zatím mu ale chybí jasná definice, míní lékaři. Češi by podle nich mohli takovou nemoc zneužívat, což by mělo nemalý dopad na hospodaření firem.

"Syndrom vyhoření má řadu nespecifických příznaků, které mohou mít různé příčiny, a i jeho objektivní diagnostika je obtížná," uvádí Nakládalová.

Tereza Holanová, aktuálne.cz

Celý článek: aktualne.cz

 

Související články:

 

Rakovina vaječníků může být nemocí z povolání, rozhodla vláda

Vláda: Seznam nemocí z povolání a evidence úrazů

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.