V Ždiari si pripomenú záchranárov, ktorí zahynuli pri páde vrtuľníkov

V Ždiari si pripomenú záchranárov, ktorí zahynuli pri páde vrtuľníkov

ŽDIAR. V Ždiari neďaleko poľských hraníc si koncom týždňa pripomenú záchranárov, ktorí v rokoch 2015 a 2016 zahynuli pri páde záchranárskych vrtuľníkov počas záchrany životov.

Stane sa tak počas pretekov posádok rýchlej zdravotnej pomoci s názvom Rescue Lesnica – Memoriál Mareka Rigdu a posádky OM-ATB.

O podujatí informoval František Majerský, predseda občianskeho združenia Záchrana.

Zahynuli štyria ľudia

Záchranársky vrtuľník sa zrútil v Slovenskom raji v podvečer 17. júla 2015.

O život prišla kompletná štvorčlenná posádka, ktorú tvorili lekár Marek Rigda, pilot vrtuľníka Ľubomír Majerčák, letecký záchranár Martin Svitana a náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.

O rok neskôr sa tragédia zopakovala a 7. septembra 2016 v nočných hodinách pri páde vrtuľníka pri Banskej Bystrici zahynula celá posádka rovnako Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu aj s pacientom, a to lekárka Patrícia Krajňáková, pilot Ján Rušin a záchranár František Bartoš.

„Boli to naši kolegovia, ale hlavne dobrí kamaráti, ktorých sme tu pod Tatrami poznali. Lekári Marek Rigda a Paťa Krajňáková boli zároveň spoluorganizátormi podujatia Rescue Lesnica. Svojou zanietenosťou, dôslednosťou, odhodlaním a ľudským prístupom nám pomáhali pri odovzdávaní vedomostí a skúseností mladším kolegom nielen na tejto súťaži, ale aj v teréne na zásahoch, počas ktorých sme sa spoločne stretávali,“ uviedol Majerský.

Memoriál Mareka Rigdu a posádky OM-ATB o Pohár Patrície Krajňákovej má byť podľa neho spomienkou práve na záchranárov, ktorí pri záchrane ľudského života obetovali to najcennejšie, svoj vlastný život.

Zdroj+foto: spis.korzar.sme.sk