Viceprezident KZ ZZS ČR vystoupil na konferenci Rescue Day 2024

Viceprezident KZ ZZS ČR vystoupil na konferenci Rescue Day 2024

Dne 2.2. 2024 se v Popradu konala mezinárodní konference záchranářů IZS, Rescue Day 2024. Na pozvání kolegů ze Slovenské komory zdravotnických záchranářů se za naši Komoru zdravotnických záchranářů ZZS ČR zúčastnil viceprezident, který měl i aktivní účast s přednáškou Vzdělávání zdravotnických záchranářůa kompetence v ČR

Nosným tématem celé konference bylo zavádění RV systému. Na Slovensku na rozdíl od nás funguje odlišný systém zabezpečení PNP, než jsme zvyklí v ČR. Operační řízení PNP zajišťuje jiná organizace než výjezdové skupiny ZZS. Operační středisko ZZS SR, je státní organizací zřizovanou Ministerstvem zdravotnictví SR. Poskytovatelů ZZS je 13, z toho většina je soukromých společností. Mírně odlišné jsou i výjezdové skupiny, a to RLP a RZP, jak je známe my, ale i RZP S, které jsou určeny na sekundární transporty, mají odlišné vybavení vozidel a personální obsazení než klasické RZP. LZS zajišťují na Slovensku ze 7 stanovišť VZZS, což je vrtulníková ZZS. RV systém zatím kolegové neprovozují. Jak funguje ZZS na Slovensku. Kolegy ze Slovenska tak čeká nelehký úkol, jelikož je nezbytné změnit nejen legislativu, nakoupit vozidla RV a jejich vybavení, ale zejména přesvědčit laickou, ale i odbornou veřejnost o přednostech, ale i nástrahách RV systému.

prezident SKZZ Mgr. František Majerský a viceprezident KZ ZZS ČR Mgr. Vladimír Jarušek, MBA

Dalším velkým tématem konference bylo vzdělávání a kompetence zdravotnických záchranářů na Slovensku. U našich sousedů stále odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře lze získat studiem na střední zdravotnické škole, anebo vyšší odborné škole zdravotnické v oboru diplomovaný zdravotnický záchranář. Rovněž je možné studovat vysokou školu v oboru Urgentní zdravotní starostlivost. Komplikací pro praxi je následně fakt, že po každé úrovni vzdělání získáte jiné kompetence, což je následně problematické při vlastním výkonu povolání. Stejně jako u nás mají nově zavedené specializační vzdělávání pro zdravotnické záchranáře, a to v oboru Starostlivost o kriticky chorého

Inspiraci pro změny se kolegové snažili získat nejen u nás v ČR, ale i v Maďarsku, kde je systém poskytování péče PNP i oblast vzdělávání zdravotnických záchranářů hodně podobná ČR.

Na závěr konference byl večer PLES ZÁCHRANÁŘŮ, který byl důstojným zakončením celé akce.

první preziden SKZZ Ing. Marián Hudák se současným prezidentem SKZZ Mgr. Františkem Majerským

Velice si vážíme vzájemné spolupráce na úrovni obou profesních komor a přátelství, která za ta léta vznikla mezi jednotlivými členy předsednictva obou komor. Děkujeme za pozvání a těšíme se příští setkání na oplátku v ČR.