Vláda schválila novelu o financování letecké záchranné služby

Vláda schválila novelu o financování letecké záchranné služby

Text z externího zdroje:

Novelizace zákona o letecké záchranné službě (LZS) má umožnit ministerstvu zdravotnictví úhradu nákladů na provoz jednotného informačního systému, jehož podstatou je technologické propojení informací souvisejících jak s výjezdem letecké výjezdové skupiny, tak s technickým provedením letu a jeho bezpečností. Nová právní úprava bude platit od 1. července 2023.  Včera její návrh schválila vláda.

Financování provozu letadel pro zdravotnickou záchrannou službu neoddělitelně zahrnuje náklady na zajištění provozu a užívání jednotného informačního systému v letecké záchranné službě. Tyto náklady však nebyly v zákoně specifikovány, což ministerstvu zdravotnictví prakticky znemožňovalo je provozovatelům hradit.

Legislativní úprava zákona má minimální rozsah a sleduje výhradně usnadnění provozu všech složek zdravotnické záchranné služby. Zároveň chce zachovat transparentní financování letecké záchranné služby a posílit koordinační roli ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo nemohlo krajským poskytovatelům zdravotnické záchranné služby nařídit úhradu systému a vzhledem k tomu, že rozpočty krajů na záchrannou službu jsou již i bez toho napjaté, výsledkem by mohl být návrat k fragmentovanému systému, který existoval před rokem 2020. Uvedená situace proto způsobovala nemalé aplikační problémy a bylo nutné v této oblasti využívat náhradní řešení (např. dotační program), která však nejsou dlouhodobě udržitelná.

Vzhledem k faktu, že provoz LZS je financován ze státního rozpočtu a jeho náklady se ročně vyšplhají na zhruba 482 milionů korun, používání jednotného informačního systému pro bezpečnost a kvalitu služeb a převzetí koordinační role ze strany Ministerstva zdravotnictví je tak dle resortu zcela zásadní a nezbytné.

Více na: zdravotnickydenik.cz