Výjezdové stanoviště ZZS na celnici

.

Znojemská nemocnice i pro Rakušany

Publikováno dne: 7.10.2008, Zdroj: Právo

Vratěnínskou celnici mají v budoucnu obsadit záchranář

Bývalá celnice ve Vratěníně by se měla stát stanovištěm záchranné služby. Ta by vyjížděla na místo potřeby bez rozdílu, zda bude v Rakousku nebo na moravské straně hranice. I to je výsledek pondělního jednání ministrů zdravotnictví obou zemí ve Znojmě.

"Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se se svým rakouským protějškem Andreo Dvorským domluvil na projektu, který zmapuje stav zdravotnictví na obou stranách hranice a možnost přeshraniční spolupráce," uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Projekt bude tříletý, pro léta 2009 až 2011, za cenu půl miliónu eur. Jeho cílem je prověřit stav a kapacitu zdravotnictví na území regionu v okolí hornorakouského Gmündu a odpovídající oblasti jižních Čech a také Dolního Rakouska a protějšku Jihomoravského kraje.

Velkou roli má mít do budoucna ve druhé jmenované oblasti znojemská nemocnice, kde také ministři jednali. Je totiž největším zdravotnickým komplexem na jih od Brna a také na sever od Vídně. A měla by sloužit pacientům z obou zemí.
"Součástí projektu je prověření, jaké kapacity nemocnice jsou zapotřebí pro pacienty od nás. Zbývající volné kapacity nabídneme Rakousku," řekl hejtman. Rakouská ministryně nemocnici ohodnotila jako moderní zařízení s účelně provedenou rekonstrukcí.

Ve spolupráci s Rakouskem chce navíc česká strana řešit problém dostupnosti zdravotní péče v některých oblastech. Na jihu Moravy je tradičně nejslabším místem systému Vratěnínsko. Kraj vidí řešení.

"My v současnosti právě přebíráme bývalou vratěnínskou celnici a plánujeme její proměnu ve stanoviště rychlé záchranné služby, odkud by sanitky vyjížděly v naléhavých případech za pacienty, bez ohledu na kterou stranu hranice jedou. Pak už by nemocné odvážely, kam si sami řeknou," dodal hejtman.

Vratěnínsko na pomezí Jihomoravského a Jihočeského kraje, Vysočiny a Rakouska je problémové, protože záchranáři tam z nejbližší územně příslušné základny záchranářů v Šumné dorazí v optimální situaci za třicet minut a podle místních se již stalo, že pacient do jejich příjezdu zemřel.

Nová základna na hranici by mnohé problémy odstranila. "Věřím, že v předvolební době, kdy každý mluví o podpoře zdravotnictví, najde náš plán dostatečnou podporu," řekl hejtman.

Milan Vojtek, Právo

Zdroj : zdn.cz