Výpomoc ZZS mezi státy? Zatím NE.

25.07.2008

.

Rakouská záchranka do Velenic nepřijede

Publikováno dne: 24.7.2008, Zdroj: Právo

Brání tomu stávající legislativa, starosta proto usiluje o výjezdové stanoviště přímo ve městě

Snahy o to, aby rakouští záchranáři odváželi do Gmündské nemocnice pacienty z Českých Velenic, jsou zatím nereálné kvůli legislativě. Českovelenický starosta Jaromír Slíva (ČSSD) Právu sdělil, že spolupráce s Rakušany je v nedohlednu.

"V prvé řadě je třeba vidět vůli Rakušanů nám tu péči poskytnout. Oni pacienty v nemocnici potřebují, ale platí tam prakticky stejná omezení jako u nás. Region je rozdělený státní hranicí, která po vstupu do Schengenu fakticky neexistuje, ale administrativa přetrvává. Zásadní problém není v tom, že by pro naše pacienty přijela záchranka z Gmündu nebo naše a odvezla je do Gmündské nemocnice, ale ve financování," sdělil Slíva.

Upozornil, že péče rakouských zdravotníků je i přes sílící kurz koruny vůči euru několikrát dražší. "Navíc systém, který péči oceňuje u nás a v Rakousku, je odlišný. Takže by se musela najít nějaká paralela, na základě které by se stanovila cena za výkon tam i u nás," vysvětlil Slíva. Podle něho je propojení rakouského a českého zdravotnictví na Českovelenicku otázkou na několik let.

Starosta dále uvedl, že by se však dala zlepšit dojezdnost záchranné služby zřízením nové stanice záchranky přímo ve Velenicích.

"Logicky si myslím, že výjezdové stanoviště záchranné služby by mělo být ve Velenicích, a ne v Suchdole, protože nyní jezdí sanitky ze Suchdola do Velenic a pak vezou pacienty do nejbližší nemocnice - ať už jindřichohradecké, nebo českobudějovické - asi šedesát kilometrů," je přesvědčený Slíva.

Starosta Nové Bystřice a krajský zastupitel Jiří Zimola (ČSSD) upozornil, že možnosti kraje, jak měnit zdravotní péči, jsou omezené, ale může tlačit na vrcholné politiky v centrálních orgánech.

"Co se týče změny výjezdního stanoviště ze Suchdola na České Velenice, bude důležité přesně spočítat výjezdy do Velenic a zvážit přijatelnější variantu," konstatoval Zimola. ¨

"Musím se ptát, proč nám vláda rozšiřuje tuto síť výjezdových míst záchranky a jestli to není náhodou rezignace na klasickou síť nemocničních zařízení s tím, že by pacienti byli přepravováni sanitními vozy o něco dál, než je tomu nyní," poznamenal starosta Nové Bystřice.

Podotkl, že není možné, aby zdravotní péče pro obyvatele Velenic byla hůře dostupná než pro obyvatele ostatních částí jižních Čech.

Pavel Orholz, Právo