Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Vysokoenergetická poranění

27.09.2009

.

Moderní bezpečná auta mohou způsobit zranění,
která záchranáři neodhalí
Záchranáři zasahující u dopravních nehod stále častěji narážejí na nový problém. Nedokážou odhalit některá těžká zranění. Nový typ zranění přišel podle zdravotníků s rozšířením moderních a relativně bezpečných vozů.
Zdravotníci podle Lidových novin popisují, že účastník nehody vypadá na pohled zcela zdravě a normálně komunikuje. Přitom za několik minut umírá. Obrovská kinetická energie mu totiž způsobí rozsáhlá zranění vnitřností.


"Například játra, která mají asi kilo a půl, jsou velikou rychlostí vymrštěna vpřed a zpřetrhají se vazy, na kterých drží," vysvětlil deníku Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranky.

Vše záleží na rychlosti a s ní spojené síle nárazu. V nižších rychlostech jsou nová auta opravdu bezpečná a člověk z nich vychází nezraněn, i když vůz je na odpis. Při vyšších rychlostech a následných nárazech ale začínají i v sebelépe vybaveném voze fungovat značné fyzikální síly, které mohou v důsledku poškodit především nechráněné vnitřní orgány.

Záchranáři proto vyzývají řidiče, aby při nehodách nepodceňovali nebezpečí a k havárii volali zdravotníky, i když se cítí být v pořádku.

Zároveň také kritizují přístup policie, která nechce jezdit k nehodám, při nichž se nikdo nezraní. "To je dost nebezpečné. Raněný totiž ani nemusí vědět o tom, že je raněný. A ani to na něm nikdo nepozná," varuje Schwarz.


Zdroj: iDNES.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.