Za brutální útok na posádku ZZS dostal útočník rok vězení nepodmíněně

26.09.2010

Za brutální útok na posádku ZZS dostal útočník rok vězení nepodmíněně

Berdychovec Půta dostal další rok vězení, tentokrát za útok na záchranáře

Obvodní soud pro Prahu 5 poslal v pátek na rok do vězení člena tzv. Berdychova gangu Tomáše Půtu za brutální útok na posádku pražské záchranky. Trest se mu přičte k deseti letům, které si odpykává za zločiny spojené s Berdychovým gangem.

Soud řešil případ napadení záchranáře již podruhé, v minulosti - ještě před soudem týkajícím se kriminality Berdychovců - vyměřil Půtovi dvouletý trest. Muž nyní požádal o obnovu procesu, protože původní rozsudek proti němu vynášel soud jako proti uprchlému. V době konání líčení byl v Irsku, které ho ke stíhání v této kauze vydalo až letos.

Případ,který ve čtvrtek soud posuzoval, se stal koncem dubna 2003 v Radotínské ulici v Praze 5. Půta spolu s dalšími třemi lidmi měli tehdy nehodu - jejich automobil narazil do sloupu veřejného osvětlení a do stromu. Jeden z mužů se vážně zranil. Když ho lékař záchranné služby začal ošetřovat, Půta a jeho známý Václav Chmelenský ho podle minulých rozsudků napadli. Dali mu ránu pěstí do oka, pak ho na zemi zkopali. Začali útočit i na další záchranáře a hasiče, kteří je však nakonec zadrželi a předali policii.

Už si odpykává deset let

K desetiletému trestu vězení byl Půta pravomocně odsouzen v polovině loňského roku za účast na zločinném spolčení, pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody, které spáchal v letech 1999 až 2001. Před několika dny ho policie začala stíhat také za účast na takzvané loupeži století, při níž bylo v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupeno 154,2 miliónu korun. V této kauze hrozí muži v případě odsouzení až patnáctiletý trest.

Spolu s ním obvinili policisté i jiného člena gangu Maroše Šuleje a další dva lidi. Oba Berdychovci však vinu odmítají a proti stíhání si podali stížnost. Muži byli zadrženi v Irsku v roce 2006.

Zdroj: novinky.cz