Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranáři poznají poruchu srážlivosti krve podle náramku. Identifikační sadu distribuuje Český svaz hemofiliků

11.04.2019

Záchranáři poznají poruchu srážlivosti krve podle náramku. Identifikační sadu distribuuje Český svaz hemofiliků

 

Krev se jim nesráží, jak by měla – to ale při nehodě, kdy na svůj problém sami pacienti nemohou upozornit, záchranáři nevědí, a když nepodají srážecí faktor, může být jejich úsilí marné. Proto Český svaz hemofiliků a sdružení Hemojunior připravili ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou sadu pomůcek, které pomáhají s identifikací lidí s hemofilií. V osvětě zejména na školách a mezi kamarády chlapců s hemofilií má také pomoci právě vydaný Medikomiks, který zábavnou formou přibližuje, co vlastně život s hemofilií obnáší.

 

„Trend ve všech rozvinutých zemích je snažit se najít způsob, jak nemocné identifikovat ve chvíli, kdy jdou po ulici a náhle mají úraz. Je to jiný pacient než kdokoliv s úrazem, protože krvácení může i ohrozit na životě. Naším mottem je v případě krvácení především dodat faktor, který v těle chybí, a tím zastavit důsledky možného devastujícího krvácení. Proto jako profesionálové velmi vítáme, že i v České republice máme nyní možnosti, jak hemofiliky rychle a jasně identifikovat,“ říká Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Jasná identifikace také byla jedním z hlavních poselství sněmovního semináře, který se konal před rokem a půl. Na něm pacientské organizace poukazovaly na případy, kdy záchranáři navzdory upozornění pacienta odvezli pacienta do spádové nemocnice místo do hemofilického centra. Ředitelé záchranek, kteří o podobných situacích neměli informace, tehdy vyzývali pacienty, aby si na podobné incidenty neváhali stěžovat. Zároveň ale apelovali na to, aby měli pacienti jednoznačné, na první pohled identifikovatelné označení, které dá například při autonehodě, kdy je dotyčný v bezvědomí, najevo, že jde o hemofilika (podrobně jsme informovali.

Pacientské organizace volání vyslyšely a připravily sadu pomůcek, které slouží k rychlé identifikaci. „Hledali jsme způsob, jak osoby identifikovat, protože neexistuje mezinárodně daný předpis, který by pacienty označoval. Proto jsme zvolili sadu identifikátorů, které jsou do jisté míry i praktické,“ přibližuje předseda Českého svazu hemofiliků Martin Bohůn.

Sada obsahuje náramek, na kterém má každý hemofilik uveden typ onemocnění a telefon na hemofilické centrum, kde se léčí. Dále je součástí již zaběhnutý identifikační průkaz pacienta, na němž je navíc uvedena hladina srážecího faktoru a jestli má pacient inhibitor. „Věc, kterou záchranáři hodnotí jako jednu z nejlepších, je polep kartičky pojištěnce s diagnózou,“ doplňuje Bohůn.

Posledním identifikátorem je červená termotaška na umístění koncentrátu s faktorem krevního srážení, která nese nápis Pozor, deficit srážlivosti krve. Už na sněmovním semináři totiž ředitel pražské záchranky Petr Kolouch upozornil na to, že každá krabička se srážecím faktorem vypadá jinak a rodiče ji malému pacientovi dávají v autě na různá místa, což může v případě nehody vést k prodlevě podání.

 

 

Sadu dostávají členové Českého svazu hemofiliků a Hemojunioru zdarma, uhradí si jen poštovné, nečlenové za ni zaplatí 200 korun. Dosud bylo rozesláno kolem 150 balíčků. V Česku přitom žije 1077 hemofiliků, z toho dvě stovky dětí, plus přes 800 pacientů s von Willebrandovou chorobou. „Když někomu nesedí náramek, může si objednat jen polep nebo kartičku,“ podotýká Bohůn.

Dalším zásadním krokem nyní bude, aby společnost urgentní medicíny a záchranářů vydaly doporučení. „Metodický pokyn už by v těchto dnech měl být zpracovaný. Urgentní medicína i záchranáři by ho měli vzít za svůj,“ doplňuje Martin Bohůn.

Vice na zdravotnickydenik.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.