Záchranáři v Městě Albrechticích mají zázemí v novém výjezdovém stanovišti

24.03.2016

Záchranáři v Městě Albrechticích mají zázemí v novém výjezdovém stanovišti

Posádka rychlé zdravotnické pomoci, sídlící v Městě Albrechticích na Bruntálsku, dostala k užívání nové zázemí. Ze starých a nevyhovujících prostor se již přestěhovala do moderní stavby, jejíž slavnostní otevření proběhlo dnes, 15.3.2016. Přítomni této události byli zástupci Moravskoslezského kraje, vedoucí pracovníci Zdravotnické záchranné služby MSK a také zástupci hasičů, neboť objekt je integrovaným výjezdovým centrem pro záchranáře a dobrovolné hasiče.

"Původní stanoviště bylo pro naši posádku již dlouhodobě zcela nevyhovující, a to jak zázemím pro personál, tak technickými parametry. Záchranáři museli například po obdržení výzvy k zásahu doběhnout k zaparkovanému sanitnímu vozidlu vzdálenost téměř sta metrů. Nyní jsme získali nejen důstojné, ale i provozně příjemné prostory, splňující naše potřeby," sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby MSK Roman Gřegoř.

Základna je obsazena sice jen jednou posádkou rychlé zdravotnické pomoci, která má však pro provoz ZZS značný význam. Její spádovou oblast totiž tvoří poměrně odlehlá část našeho kraje, hraničící s Polskem, do níž je dostupnost z jiných našich stanovišť vzdálenostně a tedy i časově velmi náročná. Zajistit včasný dosah přednemocniční neodkladné péče v těchto obcích pomáhá v převážné míře právě posádka ze stanoviště v Městě Albrechticích.

„Při přípravě projektu jsme spolupracovali s vedením Města Albrechtic, zástupci záchranářů i dobrovolných hasičů, abychom co nejvíc zohlednili jejich praktické připomínky. Na zpracování projektové dokumentace kraj poskytl dotaci 335 tisíc korun, výstavba nového střediska, kde je pod jednou střechou jednotka Sboru dobrovolných hasičů a zdravotnické záchranné služby, si vyžádala spolu s vybavením necelých 28 milionů korun. Téměř 24 milionů se podařilo získat z evropských peněz, zbytek doplatil kraj ze svého rozpočtu,“ říká Josef Babka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dodává, že spojení těchto dvou složek Integrovaného záchranného systému pod jednou střechou je unikátní v celé České republice.

Posádka rychlé zdravotnické pomoci, složená z nelékařského zdravotnického personálu (zdravotnického záchranáře nebo zdravotní sestry se specializací a řidiče) operuje v nepřetržitém provozu na území Krnovska. V roce 2015 zasahovala u více než devíti set událostí. Byla to nejen půl druhá stovka úrazů a zranění, ale také stovky pacientů s interními obtížemi a život ohrožujícími stavy.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK