Záchranáři z Moravskoslezského kraje připravili akci pro děti z Opavy

29.06.2013

Záchranáři z Moravskoslezského kraje připravili akci pro děti z Opavy

Den první pomoci s Kryštůfkem

V úterý 25. června proběhla v prostorách Mendelova gymnázia v Opavě soutěžně-vzdělávací akce s názvem Den první pomoci s Kryštůfkem. Na její přípravě a průběhu se podíleli záchranáři Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, partnerská společnost Kapitol, a.s., a samozřejmě samotná škola.

Začátek netradičního školního dne byl zahájen přivítáním dvanácti soutěžících družstev, jejímiž členy bylo osm desítek dětí. Poté ředitel školy, pan Petr Pavlíček, akci odstartoval.

V průběhu celého dopoledne studenti pracovali na sedmi soutěžních stanovištích. Rozhodčími na nich byli záchranáři, kteří se této akci věnovali ve svém volnu. Družstva řešila úkoly spojené například s ošetřením pacienta, jenž utrpěl úraz po pádu, jiného s otevřenou zlomeninou dolní končetiny, či epileptickým záchvatem, dále osobu zasaženou elektrickým proudem, člověka v bezvědomí, u něhož došlo k selhání základních životních funkcí. Záchranáři měli připraveny vědomostní otázky, ale také namaskované figuranty, kterým měli studenti poskytnout praktickou první pomoc. Ověřili si tak nejen své znalosti první pomoci, ale zároveň si je také prohloubili. Před odchodem ze stanoviště jim záchranáři vždy vysvětlili, jaký byl správný postup ošetření, a zodpověděli zvídavé otázky mladých zachránců.

Kromě soutěžních úkolů záchranáři seznámili studenty také s přistaveným a plně vybaveným sanitním vozidlem. Možné bylo vyzkoušet si některé z pomůcek a přístrojů na jeho palubě. Na nebodovaném stanovišti zástupci společnosti Kapitol hovořili se žáky o projektu „Kryštůfek záchranář dětem“, který je zaměřen na dětské pacienty a studenti se mohli zúčastnit výtvarné soutěže zaměřené na projekt a záchrannou službu. Kryštůfek se tak stává nejen průvodcem zraněných či nemocných dětí, které se ocitnou v péči záchranářů, ale přináší také poučení a podporuje záchranu života.

Přestože úspěšnými se stali všichni, kdo se soutěže zúčastnili, byla na slavnostním zakončení vyhlášena nejúspěšnější tři družstva. Jeho členové obdrželi dárkovou tašku sponzorské společnosti Kapitol a vítězové navíc i dort. Pět nejhezčích obrázků bylo rovněž oceněno drobnými dárky.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK