Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchrankám chybí operátoři ZOS

20.02.2008

.

Záchrance chybějí operátoři




Publikováno dne: 19.2.2008, Zdroj: DNES

Středočeské záchranné službě schází operátorky, pražská si zase stěžuje na špatný vzdělávací systém operátorů. Ti jsou přitom první osobou, se kterou hovoří každý, kdo na linku 155 zavolá. "Sháníme nové operátorky stabilně, naštěstí zatím v žádném okrese není situace kritická," řekla mluvčí záchranky Tereza Janečková.

Jenže k telefonu nemůže usednout libovolný zájemce z ulice. Kromě potřebného vzdělání musí totiž každý počítat s tím, že práce je psychicky náročná.
"Problém je ve vzdělávání. Podle současného zákona nemohou u telefonu být záchranáři. Na ministerstvo zdravotnictví už jsme podali návrh na změnu zákona, aby operátory mohli dělat i záchranáři," řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Výchova a vzdělání nových operátorek nyní trvá dva až tři roky. Musí mít vyšší zdravotnické vzdělání, podle mluvčí Janečkové je velkou výhodou i praxe. "To, co operátorky dělají, se nejde naučit ve škole," upozorňuje. Například v Rakousku mohou operátory dělat i záchranáři, kteří jezdí deset let se záchrankou.
Výuka na reálných hovorech Středočeská záchranná služba proto nyní rozjíždí projekt 155plus. V čem spočívá?

Jde o rozšířenou takzvanou telefonickou asistenci. Operátorky mají získat více informací o tom, jak s volajícími jednat. Naučí se například postup v případech, kdy na linku 155 zavolá sebevrah. "Učí se, jak mu sebevraždu rozmluvit," dodala Tereza Janečková. Mezitím, co s volajícím hovoří, mohou na místo vyrazit záchranáři. K výuce jim pomohou i zvláštní trenažéry, kde budou muset řešit modelové situace vytvořené na základě reálných telefonátů.

Vedle psychické zátěže se operátorky záchranné služby musí potýkat i se zneužíváním rychlé pomoci. "Operátorka musí umět výzvu vyhodnotit, ale občas vyšle k volajícímu sanitu, i když se na místě ukáže, že člověk má třeba jen kašel. Jenže operátorce nahlásí bolesti na hrudi a ta okamžitě vysílá lékaře," uvedla Tereza Janečková.

Projekt 155plus připravovala středočeská záchranka dva roky, analyzovaly se stovky telefonátů, konkrétnější podobu dostal i díky rozhovorům se samotnými operátorkami. Na základě dvouletého průzkumu vznikla i učební skripta.

Zuzana Čechová, DNES


Zdroj : www.zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.