Záchranku v Ostravě nejdříve zneužili a přivolanou posádku napadli

22.01.2010

Záchranku v Ostravě nejdříve zneužili a přivolanou posádku napadli

Záchranáři v Ostravě napadeni při zásahu

Velmi nepříjemný zásah za sebou mají ostravští záchranáři. Na Centrum tísňového volání byl ve středu 20.1. večer nahlášen kolaps mladého muže v domě na Sládkově ulici v Ostravě. Oznamovatel operátorce na lince 155 uvedl, že pacient nereaguje a má asi zapadlý jazyk. Na místo události byla okamžitě vyslána posádka rychlé zdravotnické pomoci, která se nalézala nedaleko. Záchranáři dorazili na udanou adresu během čtyř minut.

Po příchodu do domu jim však v přístupu k pacientovi začali agresivně bránit jeho spolubydlící, a to zcela bez udání důvodu. Posádka viděla na dálku postiženého, který ležel bez hnutí, nemohla však dotyčného vyšetřit ani určit, jak naléhavé jsou jeho zdravotní obtíže. Záchranáře začali ohrožovat další přítomní, jejichž počet se stále zvyšoval a vyhrožovali fyzickým napadením. Z důvodu narůstajícího rizika museli záchranáři dům opustit, aniž se k pacientovi dostali. Posádka požádala o asistenci policii a přivolala na místo také další výjezdovou skupinu s lékařem.

Dav agresivních obyvatel domu, který nakonec čítal nejméně patnáct osob, však záchranáře následoval až k sanitnímu vozu. Ještě před příjezdem policistů tito lidé začali posádku napadat, snažili se dostat do záchranářského vozidla. Došlo k potyčce a posádka musela vstupu agresorům do ambulantního prostoru sanitky fyzicky bránit. Během této doby došlo také k poškození vozidla záchranné služby – agresoři rozbili boční okno sanitního automobilu. K fyzickému zranění členů naší posádky naštěstí nedošlo.

Po příjezdu hlídek Policie České republiky a Městské policie Ostrava byl záchranářům zajištěn bezpečný vstup do domu. Zasahující lékař zjistil, že dvaadvacetiletý muž je při vědomí a nejeví žádné známky akutního onemocnění či poranění. Jeho aktuální stav byl ovlivněn alkoholem a s podezřením na intoxikaci jej záchranáři transportovali na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.

Poškozený sanitní vůz musel být odstaven z provozu a záchranáři místo něj užívají záložní vozidlo. Škoda, která na automobilu vznikla, ještě nebyla vyčíslena.

PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí USZS MSK, 21.1.2010 18:17:10

Zdroj: uszs msk