Zákon o předčasném důchodu pro zdravotníky ze ZZS vyšel ve sbírce zákonů

Zákon o předčasném důchodu pro zdravotníky ze ZZS vyšel ve sbírce zákonů

Dnem 1. 1. 2023 nabývá účinnosti zákon, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, který upravuje možnost dřívějšího odchodu do důchodu bez sankcí pro zdravotnické pracovníky zdravotnických záchranných služeb.

Poté, co Senát vrátil novelu zákona zpět do Poslanecké sněmovny, k doplnění o podnikové hasiče, tuto změnu PS zapracovala a nově zákon schválila. Dne 16. 12. 2022 novelu důchodového zákona podepsal prezident republiky a dnes vyšla ve Sbírce zákonů.

V pátém dílu, konkrétně v § 37d a §37e jsou uvedeny zvláštní ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů a člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku.

Zjednodušeně lze uvést, že na předčasný důchod bez krácení bude mít od 1. ledna 2023 nárok zdravotník ze ZZS, který dovrší 60 let věku a bude mít od 1. 1. 1993 odpracovaných 4400 směn, když jedna směna se počítá 8 hodin výkonu práce, a to je velmi důležité číslo. V ten okamžik může zaměstnanec odejít do starobního důchodu o 30 měsíců dříve (2,5 roku). Poté za každých 74 odpracovaných směn se mu doba pro možný odchod do předčasného důchodu zkracuje o jeden měsíc. Maximálně může zaměstnanec odejít dříve o 60 měsíců (5 let).

Po dvou letech nejasností a dohadů se věc podařila. Nyní si už jen budeme muset počkat, až bude prvnímu z nás odchod do předčasného důchodu bez krácení dle této novely přiznán.

• Petr Fischer Reagovat 30.12.2022
    Nějak se nemůžu dopočítat při 12 hod. směnách jak to vychází!! Za 25 let u záchranky mi vyšlo 4.200 směn! To se jak teda počítá? Děkuji
  • Drahomír Sigmund Reagovat 31.12.2022
    Máte v článku i v zákoně uvedeno, že směna se počítá 8 hodin. Měli by vzít Vaše hodiny za rok a vydělit 8 hodinami. Průměrně máme na ZZS v roce 147 12ti hod. směn, to je 1764 hodin. To vydělíte 8 hodinami a máte 220,5 směny za rok. Za 10 let 2205 směn, za 20 let 4410 směn. Je to průměr, někdo má víc, někdo kvůli nemocem a OČR a dalším třeba méně. Ale v průměru to vychází.
    • Martin Košťál Reagovat 17.01.2023
      A prosím vás, jak je t s dovolenou? Počítá se do směn či nikoliv?
    • Martin Košťál Reagovat 17.01.2023
      Omlouvám se, ale mám ještě 1 dotaz - kdo vydá potvrzení o počtu směn, když zaměstnavatel už neexistuje (zpočátku to bylo soukromé s.r.o., které provozovalo polikliniku včetně záchr. služby)? ČSSZ ani současný zaměstnavatel neuměli na tuto otázku odpovědět.
  • Michal Foglar Reagovat 03.01.2023
    Bude mít zdravotník ZZS nárok po splnění odpracovaných 4 400 směn a odchodem na jiné pracoviště (ne např. ve zdravotnictví) na předčasný odchod do důchodu také? Myšleno tak, je Vám 50 let, máte odpracovaných 25 let na ZZS a odejdete pracovat jinam. I v takovém případě budete mít možnost odejít do důchodu dříve?
  • Drahomír Sigmund Reagovat 19.01.2023
    Zdravím vás kolegové.

Rozumím vašim dotazům Michal Foglar a Martin Košťál, nicméně si všichni musíme uvědomit, že věc je zcela nová a také každý žadatel bude individuálně posuzován. Nejen proto ještě na některé z vašich a dalších dotazů nejsou jednoznačné odpovědi. A pokud časem budou, nebude je zcela jistě vykládat KZ ZZS ČR, to skutečně není naše parketa. To bude zejména na Správě sociálního zabezpečení a zaměstnavatelích.

Jediné, co vám mohu říci a domnívám se, že s jistotou, že dovolená se do počtu směn započítávat nebude, stejně, jako další překážky v práci (nemoc, OČR atd.). Také ještě mohu napsat, že fond odpracovaných hodin se ze zákona archivuje 50 let. Takže i zaměstnavatelé, kteří neměli nástupce a zanikli, měli povinnost listy s fondem odpracované doby zaměstnanců předat do archivu.
  • Vladimír Mrklovský Reagovat 07.02.2023
    Dobrý den.
    Chci se zeptat jestli záchranář po odchodu do předčasného důchodu si může vydělat ještě nějakou mzdu ?
    • Drahomír Sigmund Reagovat 10.02.2023
      Vypadá to, že ano.
  • Jiří Václavek Reagovat 01.03.2023
    Dobrý den. Jen bych měl dotaz, jak se bude prakticky provádět výpočet odpracovaných směn 30/let zpětně ???
    Děkuji.
    • Drahomír Sigmund Reagovat 02.03.2023
      Zdravím Vás. U většiny by to neměl být veliký problém. Mzdové listy s odpracovanými hodinami se archivují ze zákona 50 let. PAM by měl do konce roku 2024 odevzdat Správě sociálního zabezpečení údaje za každého zaměstnance, který organizací od 1. 1. 1993 do 31. 12. 2022 prošel, kromě těch, kteří zemřeli nebo už dosáhli důchodového věku. Je na to formulář. PAM vezme hodiny v daném roce, vydělí je 8 a výsledek je počet směn v daném roce.
  • Radomír Polak Reagovat 21.06.2023
    Dobrý den.pracoval jsem od roku 1993 až do roku2001 jako řidič ZZS Jihlava.mam nárok na předčasný důchod.letos mi bylo v květnu 60 let.pred tím jsem byl od roku 1982 řidič DZS.dukuji za informace.
  • dana hrušková Reagovat 22.03.2024
    dobrý den, chci se zeptat kdy mohu odejít do důchodu, pracuji na záchranné sluzbě od 5. 2008 na poloviční uvazek, JSEM ROČNÍK 1963. dekuju