Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zákon o předčasném důchodu pro zdravotníky ze ZZS vyšel ve sbírce zákonů

29.12.2022

Zákon o předčasném důchodu pro zdravotníky ze ZZS vyšel ve sbírce zákonů

 

 

Dnem 1. 1. 2023 nabývá účinnosti zákon, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, který upravuje možnost dřívějšího odchodu do důchodu bez sankcí pro zdravotnické pracovníky zdravotnických záchranných služeb.

 

Poté, co Senát vrátil novelu zákona zpět do Poslanecké sněmovny, k doplnění o podnikové hasiče, tuto změnu PS zapracovala a nově zákon schválila. Dne 16. 12. 2022 novelu důchodového zákona podepsal prezident republiky a dnes vyšla ve Sbírce zákonů.

V pátém dílu, konkrétně v § 37d a §37e jsou uvedeny zvláštní ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů a člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku.

Zjednodušeně lze uvést, že na předčasný důchod bez krácení bude mít od 1. ledna 2023 nárok zdravotník ze ZZS, který dovrší 60 let věku a bude mít od 1. 1. 1993 odpracovaných 4400 směn, když jedna směna se počítá 8 hodin výkonu práce, a to je velmi důležité číslo. V ten okamžik může zaměstnanec odejít do starobního důchodu o 30 měsíců dříve (2,5 roku). Poté za každých 74 odpracovaných směn se mu doba pro možný odchod do předčasného důchodu zkracuje o jeden měsíc. Maximálně může zaměstnanec odejít dříve o 60 měsíců (5 let).

Po dvou letech nejasností a dohadů se věc podařila. Nyní si už jen budeme muset počkat, až bude prvnímu z nás odchod do předčasného důchodu bez krácení dle této novely přiznán.

 

Sigmund

Komentáře k článku
 • Petr Fischer Reagovat 30.12.2022
  Nějak se nemůžu dopočítat při 12 hod. směnách jak to vychází!! Za 25 let u záchranky mi vyšlo 4.200 směn! To se jak teda počítá? Děkuji
 • Drahomír Sigmund Reagovat 31.12.2022
  Máte v článku i v zákoně uvedeno, že směna se počítá 8 hodin. Měli by vzít Vaše hodiny za rok a vydělit 8 hodinami. Průměrně máme na ZZS v roce 147 12ti hod. směn, to je 1764 hodin. To vydělíte 8 hodinami a máte 220,5 směny za rok. Za 10 let 2205 směn, za 20 let 4410 směn. Je to průměr, někdo má víc, někdo kvůli nemocem a OČR a dalším třeba méně. Ale v průměru to vychází.
  • Martin Košťál Reagovat 17.01.2023
   A prosím vás, jak je t s dovolenou? Počítá se do směn či nikoliv?
  • Martin Košťál Reagovat 17.01.2023
   Omlouvám se, ale mám ještě 1 dotaz - kdo vydá potvrzení o počtu směn, když zaměstnavatel už neexistuje (zpočátku to bylo soukromé s.r.o., které provozovalo polikliniku včetně záchr. služby)? ČSSZ ani současný zaměstnavatel neuměli na tuto otázku odpovědět.
 • Michal Foglar Reagovat 03.01.2023
  Bude mít zdravotník ZZS nárok po splnění odpracovaných 4 400 směn a odchodem na jiné pracoviště (ne např. ve zdravotnictví) na předčasný odchod do důchodu také? Myšleno tak, je Vám 50 let, máte odpracovaných 25 let na ZZS a odejdete pracovat jinam. I v takovém případě budete mít možnost odejít do důchodu dříve?
 • Drahomír Sigmund Reagovat 19.01.2023
  Zdravím vás kolegové.

  Rozumím vašim dotazům Michal Foglar a Martin Košťál, nicméně si všichni musíme uvědomit, že věc je zcela nová a také každý žadatel bude individuálně posuzován. Nejen proto ještě na některé z vašich a dalších dotazů nejsou jednoznačné odpovědi. A pokud časem budou, nebude je zcela jistě vykládat KZ ZZS ČR, to skutečně není naše parketa. To bude zejména na Správě sociálního zabezpečení a zaměstnavatelích.

  Jediné, co vám mohu říci a domnívám se, že s jistotou, že dovolená se do počtu směn započítávat nebude, stejně, jako další překážky v práci (nemoc, OČR atd.). Také ještě mohu napsat, že fond odpracovaných hodin se ze zákona archivuje 50 let. Takže i zaměstnavatelé, kteří neměli nástupce a zanikli, měli povinnost listy s fondem odpracované doby zaměstnanců předat do archivu.
 • Vladimír Mrklovský Reagovat 07.02.2023
  Dobrý den.
  Chci se zeptat jestli záchranář po odchodu do předčasného důchodu si může vydělat ještě nějakou mzdu ?
  Děkuji

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.