Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za dodržení dvakrát slíbeného navýšení tarifů o 10 %

17.08.2018

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za dodržení dvakrát slíbeného navýšení tarifů o 10 %

 

 

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru.

 

Čtěte také Dvakrát slíbené navýšení tarifních platů o 10 % od ledna 2019 NEBUDE

ČMKOS žádá růst tarifů o deset procent pro všechny zaměstnance veřejného sektoru. Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc. Zdravotnické odbory se odvolávají na to, že jim premiér Andrej Babiš (ANO) na společném jednání začátkem května slíbil desetiprocentní růst. Babiš na to později reagoval tak, že přidání podpořil, ale neslíbil. Uvedl, že o navyšování by měli rozhodovat zaměstnavatelé, tedy vedení zdravotnických zařízení.

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi zastřešuje celkem 29 svazů, z nich 13 působí ve veřejném sektoru. Středula nevyloučil, že by podobně jako zdravotnické odbory mohly postupovat i další svazy. „Naším cílem není stávkovat, ale dohodnout se. Na to, abychom se dohodli, stačí jedno jednání. Snažíme se dělat vše pro to, aby proběhlo. Zatím žádný termín není a premiér se k němu pozitivně nevyjádřil. Jsme regulérní sociální partner podle zákona, není možné s námi nejednat,“ řekl Středula. O dalším postupu by v pondělí mohla jednat rada ČMKOS.

_________________________________________________________________________________________________

Nevyhrožujte pořád, vzkázal Babiš zdravotnickým odborům

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na pátečním tiskovém brífinku rázně odmítl rozhodnutí odborů vstoupit do stávkové pohotovosti. Je to podle něj nátlaková, politická akce. Ministr vyzval odboráře, aby dělali svou práci a začali jednat v nemocnicích o platech zaměstnanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil jednání odborů za vyhrožování. Řekl, že by měli být spokojeni. Celý článek ZDE

___________________________________________________________________________________________

Babiš tento týden řekl, že chce o růstu platů ve veřejné sféře jednat hlavně ve vládě a koalici při debatě o rozpočtu, tedy až do konce září, kdy musí kabinet návrh hospodaření na příští rok odevzdat Sněmovně. Vyjednávat začal s menší odborovou centrálou, kterou je Asociace samostatných odborů. Ta zastřešuje třeba vlivné lékařské odbory či odbory pracovníků finančních úřadů. S plošným navýšením nesouhlasí. Vládní sociální demokraté naopak stojí na straně ČMKOS.

Ve zdravotnictví pracovalo na konci loňského roku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky přes 260.000 lidí. Přes 80.000 bylo všeobecných sester, 18.000 sanitářů a kolem 40.000 lékařů. Dohromady přes 45.000 bylo dělníků, provozních a technicko-hospodářských pracovníků ve zdravotnictví.

Průměrný hrubý plat všeobecných sester byl v roce 2017 podle MPSV ve státní sféře byl 36.000 korun, v nestátní 24.200. Zdravotní asistent ve stání nemocnici pobíral průměrně 27.900, v soukromé 24.200 korun. Kolem 3000 zdravotních sester v českých nemocnicích chybí. Právě zvýšení platů má nové do oboru přilákat, ministerstvo zdravotnictví pro ně zvažuje i výsluhy za odpracovaná léta podobně jako mají například vojáci nebo policisté.

V sociálních službách pracuje v Česku asi 100.000 lidí. Průměrný plat sociálního pracovníka byl podle odborů loni asi 28.600 korun měsíčně, meziročně se zvýšil o 13 procent. Stejný nárůst měli také pečovatelé, kteří pobírali asi 20.600 korun. Vychovatelé měli plat asi 29.500 měsíčně, speciální pedagogové 29.500 korun. Všeobecné sestry v sociálních službách pobíraly kolem 34.600 korun.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634.700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Požadavek na plošné přidávání o deset procent ve veřejném sektoru kritizují podnikatelé. Podle nich neodpovídá očekávanému růstu příjmů státu a platy by se měly zvyšovat podle výkonu.

ČTK

Sigmund

Komentáře k článku
  • Dana Řičicová Reagovat 23.08.2018
    Jestliže by se platy měly zvyšovat podle výkonu,tak nechápu, proč se zvýšení platů netýká zdravotnických záchranářů.Tady je prokazatelné,že počet výjezdů se skokově zvýšil a nadále zvyšuje.Záchranáři suplují lékaře a pracují na samé hranici svých kompetencí.Jejich pracovní doba není jen dvanáctihodinová,ale často i čtrnáctihodinová.
  • Vladimír Vašek Reagovat 23.08.2018
    No nějak si nedokážu představit zvyšování platu podle výkonu. To jako každé zdrav zařízení zřídí novou funkci normovače který stanoví počet výkonů na směnu ? A co teprve v podmínkách ZZS ? Třeba minimálně 5 x zajištěný PVK, 10 x změřený TK či 8 x natočené 12 sv EKG ? Co kolegové řidiči-záchranáři ? Minimální nájezd 120 km/směna ? Počkej voe, chybí mi ještě 6 km abych naplnil normu, vezmem to ještě jednou kolem města. Z toho alespoň 4 transporty pacienta na plachtě z min. 4 patra ? Opovaž se použít výtah. Pokud jej použiješ vracíš 1 měsíční plat. Schodolez ? Vyhodit. Moc to ulehčuje práci a nepodáváš výkon. Nebo to někdo spočítá paušálně podle toho jak se na kterém stanovišti jezdí ? Jsou výjezdovky kde se ráno sedne do auta, po cestě na výjezd posnídá, použijou se veřejné záchodky , poobědvá se oschlá bageta z benzinky a večer se z auta vypadne ( promiňte mi ten výraz) ,držkou na zem. A naopak jsou výjezdovky kde se prostě nejezdí. Podobně nespravedlivý systém odměny za práci jsem již zažil kdy odměny byly rozdány jen na stanovištích kde je průměrný počet výjezdů na měsíc vyšší než 100 .Plně pak chápu rozhořčení lidí kteří na těchto stanovištích pracují a nemohou za to , že mají v malém rajonu zocelené pacienty kteří si nevolají ZZS pro každou bolístku. Mají třeba drhnout sanitu 3 x denně nebo se vrátit k motání tamponů pro celý kraj a ušetřit tak organizaci peníze ?
    Přijde mi to jako vrážení klínu mezi zdravotníky. Přidáme jen těmto, ucpeme jim tím chlebárnu a pak řekneme že odbory nezastupují všechny zdrav profese protože tamti už jsou 2 roky v klidu a nestěžují si, dáme jim ještě v umaštěném sáčku pár koblih a dokonáno jest. Sorry jako velebnosti, du blejt

    PS: Příspěvek je psán v momentálních podmínkách horka, sucha a dvou hodin bez výkonu, tudíž není možno brát jej vážně.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.