Zdravotní výbor PS PČR má velké zastoupení odborníků na ZZS. Pomohou konečně navýšit úhrady ZP na PNP?

22.02.2018

Pojišťovny plánují úhrady ve shodě s ministerstvem

Cenová jednání pro rok 2019 budou vedena tak, aby se maximalizovala vazba mezi zvýšením úhrad a zkvalitňováním zdravotní péče, shodly se na společném jednání zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví a Výborem pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny ČR. Novinářům to sdělil prezident Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) ing. Ladislav Friedrich, CSc.

„Naším hlavním zájmem je, aby se udrželo vyrovnané financování a aby se rovnoměrně zvyšovaly úhrady mezi hlavními segmenty, jako jsou lůžková a ambulantní péče, za předpokladu, že to přinese výhody i pro pacienty,“ uvedl.

Shoda byla i v tom, jaké oblasti z hlediska nákladů je nutno řešit. Především jde o reformu psychiatrie. Zatím není známo, s jakými náklady bude pro pojišťovny spojena, SZP má zástupce v pracovní skupině, která to bude mapovat. „Očekáváme, že získáme podrobnější informace a že se začnou vykazovat signální kódy nově koncipované psychiatrické péče a my budeme schopni vyhodnotit dopad na veřejné zdroje,“ řekl ing. Friedrich.

Dalším aktuálním tématem je primární a zubní péče. Ve stomatologii jde o dopady evropského nařízení o zákazu nedozovaného amalgámu. Věcně je vše připraveno, teď jde o to, jak to zvládnout finančně. U praktických lékařů pro dospělé i děti a dorost jde o zajištění kvality a dostupnosti. Situaci komplikuje stárnutí lékařů a dílčí výpadky péče v příhraničí. „Je snaha hledat cesty, jak primární péči rozvíjet a udržet její dostupnost a efektivitu,“ řekl ing. Friedrich. Odborná společnost i sdružení praktických lékařů k tomu připravily náměty.

Celý článek ZDE

P. S. A kde je segment přednemocniční neodkladné péče, který zajišťuje PNP na celém území České republiky 24 hodin denně a 365 dní v roce do 20 minut???

Upadne při jednáních opět v zapomnění stejně, jako v letech předchozích,  nebo záchranky konečně dostanou za svoji práci více peněz i ze zdravotního pojištění občanů??? Viz starší, ale bohužel stále aktuální článek Dr. Slabého Stát nás zřejmě nepotřebuje, tvrdí zdravotnické záchranné služby

• Jan Žoha Reagovat 22.02.2018
    Už nevím, kdo mi to říkal, ale asi určitě někdo zasvěcený...segment PNP prý tvoří pouhé jedno procento z celkových výdajů na zdravotnictví...tudíž je jasné, že pokud nezačneme sami štěkat, kousat a kopat kolem sebe, tak si nás nikdo nevšimne...není k tomu důvod. Otázkou zůstává, co by se změnilo, pokud by úhradová vyhláška myslela i na PNP? Zhola nic...jelikož "nadužívač" to nepocítí (pokud zároveň nebudou navýšeny platby za ZP) a těžce a hořce vydělaná ojra za zachraňování...pardon...za suplování sociálních služeb se stejně šalamounsky přerozdělí do jiných segmentů...je přeci nutné odkoupit fungující vepřín a odpustit daň za církevní restituce. Takže si zde můžeme stále mezi sebou vést pseudo-odborné disputace na různá témata, schůzovat, nadávat, slavit, pařit, rozdávat medaile...ale to je tak vše. Podstatná témata dříve či později upadnou v zapomnění, nebo se k nim po letech budeme vracet v různých odkazech v článcích, jako je tomu v tomto, a halekovat, že se zase nic nezměnilo. Pěkný den.
  • Radek Svoboda Reagovat 24.02.2018
    Určitě by stálo za připomenutí, kteří to vlastně jsou. Víte to, šlo by to? Díky.
    • Denisa Reagovat 26.02.2018
      Radku klikněte na červený podtržený nápis, přesměruje Vás do Poslanecké sněmovny :)