Zdravotnický záchranář bude moci nově absolvovat specializaci v oboru perfuziolog

23.07.2018

Vláda projedná ve středu návrh ministerstva zdravotnictví na zrušení 11 specializačních oborů pro zdravotníky, zejména všeobecné a dětské sestry. Zavede také sedm nových. Nařízení vlády reaguje na změnu zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků ve zdravotnictví ze září loňského roku. Účinný bude za 15 dní od vyhlášení.

Nejvíce změn čeká dětské sestry, jejichž odbornost jako samostatné povolání obnovil loňský zákon. „Vzdělávání pro výkon povolání dětské sestry se úpravou zákona přesunulo ze specializačního vzdělávání do kvalifikačního vzdělávání, které bude probíhat na vyšší odborné škole či v bakalářském studijním oboru,“ píše se v dokumentu.

Nové nařízení dětským sestrám vytvoří šest specializací, které mohou dál studovat. Kromě nejobecnější ošetřovatelské pediatrické péče v klinických oborech, které pečují o děti s různými nemocemi od srdečních, přes dýchací, neurologické po například cukrovku, se dětská sestra může specializovat na ošetřovatelství v dětské a dorostové psychologii, intenzivní péči v pediatrii a neonatologii, domácí a hospicovou péči, péči o nemocné na přístrojích nebo péči před, při a po operacích.

Obor perfuziolog, tedy péče o nemocné například s mimotělním oběhem nebo podporou selhávajících orgánů, je otevřený také pro zdravotnické záchranáře nebo porodní asistentky. Ty mohou studovat i specializaci na péči při operacích nebo perioperační péči.

Pro studijní obor všeobecná sestra by měly vzniknout tři nové obory. Obnovená bude specializace sestra v transfuzní službě. Požadavky rostoucí poptávky řeší obory sestra pro geriatrii a sestra pro domácí a hospicovou péči, které byly dosud společné v oboru komunitní sestra.

„Navrhované změny odrážejí celospolečenskou situaci stárnutí obyvatelstva a nutnosti zajistit odpovídající zdravotní péči těmto pacientům,“ píše se v předkládací zprávě k materiálu vlády. Novými obory bude také specializace psychoterapie pro psychology pracující ve zdravotnictví nebo klinická adiktologie, tedy léčba závislostí.

Zároveň by mělo být zrušeno 11 oborů, o které neměli zájem ani studenti, ani se pro jejich výuku neakreditovala žádná zdravotnická pracoviště. Jde například o čtyři podobory fyzioterapie, zubní laboranty pro výrobu rovnátek nebo laboranty pro sexuologii a asistovanou reprodukci, jejichž funkci převzala specializace klinických embryologů.

Zákon především měnil délku a formu vzdělávání sester. Od loňského roku jim stačí střední škola a jeden rok vyššího odborného vzdělávání, dosud musely mít tříletý bakalářský obor na vysoké škole.

Kritizovanou odbornost terapeuta tradiční čínské medicíny, kterou novela také zavedla, nařízení ministerstva neřeší. Senátoři navrhli obor vyřadit, Sněmovna to na svém zasedání v září nejspíš podpoří. Souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

ČTK

• Radomil Mokruša Reagovat 23.07.2018
    Dobrý den, jen upřesnění k předposlednímu odstavci o vzdělávání všeobecných zdravotních sester. Dosud musely mít tříletý obor na vyšší odborné zdravotnické škole nebo tříletý bakalářský obor na vysoké škole.
    A k tomu, že od loňského roku jim stačí střední škola a jeden rok vyššího odborného vzdělávání bych rád uvedl, že po střední škole nastupují do letního semestru druhého ročníku Vyšší odborné zdravotnické školy, kde musí dostudovat letní semestr druhého ročníku a zimní a letní semestr třetího ročníku (což není rok, ale rok a půl, a to nemluvím o rozdílových zkouškách za zimní a letní semestr prvního ročníku a zimní semestr druhého ročníku, na což mají jeden měsíc (dle mých informací to ještě nikdo nezvládl). A to jsem mluvil pouze o termínech u denního (presenčního) studia, u dálkového (kombinovaného) studia je to ještě o něco delší.