Země EU hledají zdravotníky

23.08.2006

Přes 6000 volných míst pro zdravotní sestry, pečovatelky a pečovatele se objevilo jen za poslední týden v systému EURES, který nabízí lidem v EU práci po Evropě. Zhruba 450 nabídek zveřejnily země, které svůj pracovní trh občanům nových států EU zatím ještě ani částečně neotevřely.
S nedostatkem zdravotníků se potýkají všechny vyspělé státy. Populace totiž stárne a nároky na péči se zvyšují.
Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí by se Česko mohlo v budoucnu potýkat s nedostatkem kvalifikovaných sil. Stojí totiž o stejné lidi ( zaměstnance ) ve stejných oborech jako staré země EU.

Zdroj : teletext ČT 21.8. 2006

Co k tomu dodat ?
Na západ od nás je tento problém opravdu dlouhodobý. Nikdo se ovšem u nás v ČR pravděpodobně nezabýval tím, proč k tomu ve starých zemích EU došlo a bezmyšlenkovitě jsme převzali systém vzdělávání nejen v tomto oboru právě od nich v rámci tzv. harmonizace norem a systémů. Asi mají všechno lepší, neboť od nás staré země EU nepřevzaly nic.
Právě z tohoto důvodu vznikne ( vznikl ) tento problém i u nás. Dokud existovaly klasické střední odborné školy, v našem případě střední zdravotnické školy, žáci ze základních škol šli rovnou studovat na tuto střední odbornou školu a získali maturitu v oboru. Pokud měl někdo zájem dalšího studia, šel na vyšší a nebo vysokou školu. Spousta jich ale okamžitě po maturitě nastupovala pracovat rovnou na oddělení do nemocnic.
Dnes tento článek ve vzdělávání odpadl, všechny tyto odborné školy jsou už vyšší školy, na kterých se studuje až po získání maturity zpravidla na gymnáziu. Potom, v 19 až 20 letech se teprve mladý člověk rozhoduje co dál. První ho napadne vysoká škola a teprve až neuspěje tam, tak se poohlídne po vyšší odborné škole. Proto nebude ani zdaleka dosahovat počet studentů na oboru všeobecná sestra ( diplomovaná všeobecná sestra ), ale i v jiných zdravotnických nelékařských oborech počtu studentů, studujících ještě před pár lety. Přitom paradoxně bude potřeba těchto nelékařských zdravotnických pracovníků více. Právě proto, že u nás vycházelo každoročně dostatečné množství všeobecných sester ze SZŠ, dokázali jsme bezproblémově pokrývat všechny odchody do důchodu, odchody za prací do zahraničí, na mateřskou apod. To už je i u nás minulostí a tak brzy začnou ( daleko více než dnes ) i naše zdravotnická zařízení lákat zdravotníky ze zemí jako je Slovensko, Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko atd.atd. Opravdu jsme to chtěli ???
Samozřejmě, že celá věc má pro nás zdravotníky pozitivní stránky, které automaticky vzniknou vždy tam, kde je něčeho a nebo někoho nedostatek.
Pro pacienty to ovšem nic dobrého přinést nemůže.
Proto nevím, zda se jako zdravotník radovat, nebo mám naopak jako potencionální pacient nadávat.