Ženy dostávajú horšiu prvú pomoc, na vine sú ich prsia. A možná i kampaně typu Me Too

03.12.2017

Ostych dotknúť sa ženskej hrude výrazne znižuje ich šance na prežitie.Ženy, ktoré na verejnosti postihne zástava srdca, majú menšiu šancu, že im niekto poskytne prvú pomoc, než muži. Vyplýva to z rozsiahleho amerického prieskumu, ktorý ukázal, že iba 39 percentám žien sa dostane adekvátneho oživovania.

Mužom sa v rovnakej situácii dostane prvá pomoc až v 45 percentách, čo ich šancu na prežitie zvyšuje o viac ako 20 percent. Dôvodom môže byť ostych z dotýkania sa ženskej hrude.

Na konferencii American Heart Association v kalifornskom Anaheime zverejnili vedci výsledky, ktoré vychádzali z analýzy takmer 20-tisíc prípadových štúdií a ktoré publikovali v odbornom časopise Journal of the American College of Cardiology. Podobný výskum sa po prvý raz zameriaval na rodové rozdiely v poskytovaní starostlivosti.

Stláčanie ženského hrudníka ľudí stresuje

To, že výsledky prieskumu dopadli v neprospech záchrany žien, môže byť spôsobené niekoľkými faktormi. „Pre niektorých ľudí, môže byť predstava tvrdého a rýchleho stláčania ženského hrudníka skľučujúca a môžu sa obávať, že ženám ublížia,“ povedala na konferencii Audrey Blewer z pensylvánskej univerzity.

Ďalším faktorom, ktorý pravdepodobne bráni okoloidúcim vykonať stláčanie hrudníka, je ostych z dotýkania sa pŕs či dokonca jeho odhaľovania.

„Záchrancovia sa môžu obávať aj toho, že budú musieť vyhŕňať oblečenie, aby získali lepší prístup k hrudi, alebo sa budú priamo dotýkať prsníkov,“ povedal ďalší vedúci štúdie Benjamin Abella.

V prospech tejto teórie hovorí aj ďalší výsledok prieskumu, ktorý naznačuje, že ak k zástave srdca dôjde v domácom prostredí, nie je v poskytovaní prvej pomoci žiaden rozdiel medzi pohlaviami. Ľudia sa teda boja dotýkať neznámych žien a žien na verejnosti.

No v prípade, že ostych preváži nad racionálnym a pohotovým konaním, a prvá pomoc nie je poskytnutá, zomrie na zástavu srdca približne 90 percent ľudí. Prvá pomoc zvyšuje ich šance na prežitie až o polovicu.

K otázke, či je vôbec potrebné odhaľovať hrudník sa pre SME vyjadril Miroslav Nagy, hlavný tréner Falck Academy.

„Som toho názoru, že nie je treba obnažovať pacienta, či už ide o ženu či muža, viac ako je to potrebné. Tiež však nemá žiadny efekt stláčanie hrudníka cez viaceré vrstvy, napríklad cez bundu. Je potrebné pacienta rozopnúť a odstrániť čo najviac vrstiev hrubého oblečenia. Aby sa robilo oživovanie čo najúčinnejšie, je dôležitá lokalizácia stredu hrudníka," uviedol.

Aj cvičné figuríny sú muži

Z výsledkov prieskumu možno vyvodiť aj ďalšiu vec. Ľuďom chýba základná osveta v poskytovaní prvej pomoci. Problémom môže byť okrem iného aj skutočnosť, že nácvikové figuríny sú výhradne mužské torzá.

Aj tí záchrancovia, ktorí prešli adekvátnym kurzom, tak môžu byť v realite pri poskytovaní prvej pomoci zmätení a cítiť rozpaky.

„Všetci sa budeme musieť viac zaoberať touto rodovou otázkou,“ povedal Roger White z kliniky Mayo a dodáva, že problémom nie je len stláčanie hrudníka, ale aj správne umiestňovanie podložiek defibrilátora na ženskú hruď v prípade, že je treba použiť elektrický šok na obnovenie srdcového rytmu.

Pri poskytovaní prvej pomoci je pri zástave srdca pochopiteľne dôležité brať do úvahy aj telesnú konštrukciu pacienta, rozhodne však nejde o najdôležitejší faktor záchrany. Adekvátna hĺbka stláčania hrudníka je 4 až 5 centimetrov do hĺbky. Oveľa dôležitejšia je však intenzita a počet stlačení.

Hrudník by sme mali stláčať vo frekvencii asi sto stlačení za minútu a striedať s vdychmi do úst. Ideálne je séria v podobe tridsiatich stlačení a dvoch vdýchnutí vzduchu do úst. Záchranári sa zhodujú na tom, že najviac človeku ublížite vtedy, keď neurobíte nič. Prasknutie či zlomenie rebier je po záchrane ľudského života zanedbateľnou komplikáciou.

Zdroj: zena.sme.sk