Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zvýší se s vyšším poplatkem za pohotovost opět i zneužívání ZZS

31.07.2010

Zvýší se s vyšším poplatkem za pohotovost opět i zneužívání ZZS

Na pohotovosti se platí, tak lidé volají záchrankuOd doby, kdy se platí 90 korun na pohotovosti, výrazně přibylo lidí, kteří si volají záchranku i kvůli banalitám. Ta je totiž zdarma. Změna se přesto nechystá.

Lékaři záchranky teď bedlivě sledují, jak dopadne diskuse o změnách v regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Přestože se za výjezd záchranky neplatí, poplatky silně pocítili. Rapidně jim kvůli nim narostl počet výjezdů.

Při návštěvě pohotovosti musí pacient zaplatit 90 korun, ale nechali se na ambulanci odvézt sanitkou, neplatí nic. A pacienti se toho naučili využívat, aby ušetřili. Tísňovou linku 155 tak vytáčejí například i lidé, které trápí slabá bolest břicha či hlavy.

„Zpočátku to zvýšení nebylo příliš výrazné, ale v době, kdy začaly být poplatky zpochybňovány a začalo se uvažovat o jejich hrazení, narostl počet výjezdů k vysloveným banalitám o 10 až 20 procent,“ říká šéf českobudějovické záchranky Marek Slabý.

Počet výjezdů jihočeské záchranky se za sedm let zdvojnásobil. V roce 2003 vyjížděly sanitky tamní záchranné služby k 30 tisícům případů, loni to bylo 60 tisíc. K největšímu skoku o osm tisíc došlo právě po zavedení poplatků. „Za nárůst výjezdů jednoznačně a prokazatelně mohou poplatky,“ přidává svou zkušenost ředitel ústecké záchranky Ilja Deyl.

Počítá, že případů, kdy si člověk zavolá sanitku, místo aby vyrazil na pohotovost, je celá desetina. Jeden výjezd přitom přijde až na pět tisíc korun.

Pohotovost nezlevní

Ministerstvo zdravotnictví ani poslanci přesto neuvažují o tom, že by se za záchranku platilo - to se nedělá nikde ve světě. Zásah při ohrožení života není možné regulovat poplatkem.

Variantou by bylo zrušení či snížení 90korunového poplatku na pohotovostech. Ani to však ministerstvo neplánuje.

Výjezd záchranky k banalitám přitom může způsobit velké potíže u skutečně vážných případů. Zatímco záchranáři pomáhají pacientovi, který by si bez problémů mohl sám zajít na pohotovost, čeká na příjezd sanitky pacient v ohrožení života.

Zrovna v jižních Čechách v červnu musela jedna starší žena čekat na sanitku 45 minut, než se dočkala pomoci.


Zdroj: zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2021 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.