ZZS JMK slavnostně otevřelo novou základnu v Miroslavi na Znojemsku

ZZS JMK slavnostně otevřelo novou základnu v Miroslavi na Znojemsku

Text + foto z externího zdroje:

Výjezdová základna v Miroslavi je 24. stanovištěm jihomoravské záchranky. Doposud jsme měli v rámci našeho kraje 23 základen. Pokrývání lokace záchrannou službou v okolí Miroslavi bylo dlouhodobě problematické, pokud jde o dojezdové časy, nová základna nám tento problém vyřeší.

„Velké poděkování patří městu Miroslav, které na vlastní náklady zrekonstruovalo prostory v místním zdravotnickém zařízení, a to v poměrně krátkém časovém úseku. A děkujeme samozřejmě i našemu zřizovateli, který nám zafinancoval vybavení tohoto stanoviště a permanentní provoz jedné záchranářské posádky, která poprvé vyjede 1. července,“ vysvětluje ředitelka ZZS JmK Hana Albrechtová.

V územním oddělení Znojmo bylo v loňském roce realizováno téměř 10 000 výjezdů, toto území si mezi sebe dělily tři základny: Znojmo, Hrušovany nad Jevišovkou a Šumná. Miroslav se tedy pro tuto oblast stane čtvrtým stanovištěm a uleví tak těm zbývajícím. Navíc bude posádka pokrývat kromě Znojemska částečně i Brněnsko. „Miroslav se nachází na nejvzdálenější dojezdové vzdálenosti ze Znojma, Hrušovan, Pohořelic i Ivančic, kde jsou záchranářská stanoviště. Mít výjezdovou základnu přímo u nás pro nás tedy bylo zásadní, proto jsem od začátku dělal vše pro to, abychom ji tu měli. Znamená to mnoho nejen pro občany našeho města, ale i blízkého okolí, protože při záchraně lidského života se počítá každá minuta,“ dodává starosta Miroslavi Martin Plechatý.

Projektantem stavby byla firma HUA HUA Architects s.r.o., stavební práce pak vyhotovila společnost Miloš Ryšavý, stavební a obchodní firma, s.r.o. Město Miroslav investovalo do rekonstrukce, včetně projektu 5,5 mil. Kč vč. DPH. Zbývající náklady, tedy například vybavení interiéru nábytkem, instalaci klimatizačních jednotek a realizaci koncových prvků zafinancoval Jihomoravský kraj. Jednalo se o celkem 2,3 mil. Kč vč. DPH. „Záchranáři poskytují co nejrychlejší a nejúčinnější pomoc lidem. Jejich práce je mimořádně náročná a k tomu potřebují kvalitní zázemí. Jsem rád, že se ve spolupráci s Miroslaví povedlo pokrytí i této části největšího okresu Jihomoravského kraje,“ doplnil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Nová VZ v Miroslavi bude splňovat obvyklé standardy našich stanovišť, nachází se v prvním nadzemním podlaží a tvoří ji:

2 místnosti pro záchranáře

tzv. denní pobytová místnost

dostatečně velká šatna s odpovídajícím hygienickým zázemím (WC, sprcha)

v rámci objektu je myšleno i na zóny pro čisté a špinavé prádlo a také pro zdravotnický materiál, serverovnu a odpad

Příští rok začneme s přípravou budování garáže.

Připomeňme na závěr, že v pořadí 21., 22. a 23. základnou byly tyto: VZ Šumná (otevřena 15. 8. 2004), VZ Pohořelice (otevřena 1. 9. 2004) a VZ Velké Opatovice (otevřena 1. 7. 2005). Jihomoravská záchranka však s novinkami nekončí, v podzimních měsících budeme otevírat hned několik dalších základen, které ovšem nahradí ty stávající, s již nevyhovujícími podmínkami. Počet tedy zůstane stejný, a to 24.

Zdroj: ZZS JMK