Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS Moravskoslezského kraje provedla unikátní transport pacienta

16.09.2010

ZZS Moravskoslezského kraje provedla unikátní transport pacienta

Zdravotnická záchranná služba
převezla pacienta na mimotělním oběhu
V pátek 10.09.2010 řešila zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje technicky velmi náročný a zcela ojedinělý transport těžce nemocného pacienta. Jednalo se o transport 46 letého muže, který byl přijat do Fakultní nemocnice v Ostravě s diagnózou srdečního infarktu. Pacientovo srdce začalo selhávat a postupně musel být napojen na přístrojovou podporu dechových funkcí a následně i srdeční činnosti (takzvanou kontrapulsaci a mimotělní oběh srdce). Jedinou možností pro záchranu pacienta je transplantace srdce. Do doby nalezení vhodného dárce srdce, však pacienta není možné odpojit od životně důležitých přístrojů nahrazujících činnost pacientova srdce a plic.

Po domluvě mezi specialisty Kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice v Ostravě a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, bylo rozhodnuto o nutnosti převozu pacienta na specializované pracoviště do Brna. Transport byl však komplikován skutečností že přístroje nahrazující činnost pacientova srdce nejsou koncipovány pro převozy mezi lůžkovými zařízeními. Přístroje vyžadují napájení 220 Voltů a jejich umístění a bezpečné upevnění pro transport bylo velmi obtížné. Selhání nebo odpojení přístrojů během transportu by znamenalo pro pacienta okamžitou smrt. Vzhledem k velikosti zařízení, nebylo možno využít vrtulník letecké záchranné služby pro nedostatek prostoru na palubě.

Jen díky vysoké profesionalitě a spolupráci odborníku z Kardiochirurgického centra v Ostravě, Brně a pracovníků záchranné služby, bylo možné technicky velmi náročný transport realizovat. Pacient se tedy dostal na specialisované pracoviště, kde bude dočasně napojen na takzvané umělé srdce do doby nalezení vhodného dárce. Po celou dobu transportu byly pacientovi životní funkce udržovány přístroji, které jsou určeny pro provoz ve specialisovaných lůžkových zařízeních. Překlad pacienta proběhl bez komplikací což významně zvýšilo nemocnému muži šanci na přežití.

PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí USZS MSK

Zdroj: ZZS MSK
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.