Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS MSK pořídila nové přístroje pro automatickou srdeční masáž LUCAS

14.04.2014

ZZS MSK pořídila nové přístroje pro automatickou srdeční masáž LUCAS

Přístroje zajišťující srdeční masáž

pomáhají při záchraně životů

 

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje uvedla do provozu nové přístroje pro mechanickou nepřímou srdeční masáž, které posádkám pomáhají při záchraně vážně ohrožených pacientů. Přístroje byly veřejnosti představeny na tiskové konferenci 31. 3. 2014 v prostorách ZZS na Výškovické ulici.

 

Setkání se zástupci medií se zúčastnil náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví, Ing. Jiří Martinek a ředitel zdravotnické záchranné služby MS kraje, MUDr. Roman Gřegoř, spolu s hlavním lékařem ZZS MSK, MUDr. Davidem Holešem.

"Moravskoslezští záchranáři patří k nejvytíženějším k zemi. Děkuji jim za jejich nasazení, s jakým přistupují ke všem pacientům, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Oceňuji, že i když nový zákon o zdravotnické záchranné službě prodloužil limit dojezdu k pacientovi z patnácti na dvacet minut, reálně dochází ke zkracování dojezdových časů, ke zkvalitňování péče o občany Moravskoslezského kraje," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Sedm nových přístrojů již začalo sloužit v sanitních vozidlech na různých místech našeho kraje. Vybaveny jimi byly posádky rendez-vous, které k pacientům přijíždějí ve dvoučlenném týmu. Přístroje zajistí v případě nutnosti resuscitace pacienta provádění vysoce kvalitních kompresí hrudníku bez použití rukou záchranáře. Umožní tak členům posádky zaměřit se na ostatní, život zachraňující úkony a terapie. Určeny jsou pro pomoc u dospělých pacientů.

„Nové přístroje budou pomáhat při záchraně těch nejvíce ohrožených pacientů, u nichž došlo k selhání krevního oběhu“, uvedl ředitel Gřegoř.“Přístroj jednak dokáže dle nastavených parametrů zajistit velmi kvalitní zevní srdeční masáž, druhou nesmírnou výhodou je, že ušetří ruce záchranáře. Průběh resuscitace tak může být podstatně efektivnější, zvyšujeme tak naději na úspěšnost postupu a záchranu pacienta“, dodal ředitel zdravotnické záchranné služby.

Cena jednoho přístroje činí více než 350 000,- a celá realizovaná zakázka tak vyšla na částku téměř 2,5 milionu korun. Náklady hradila z investičních prostředků záchranná služba, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, který provoz organizace financuje téměř ze dvou třetin.  

Ing. Martinek dodal, že Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku. "Letos přispějeme na provoz ZZS MSK 333,58 milionu korun, další 2,5 milionu korun dostanou moravskoslezští záchranáři na zajištění lékařské pohotovostní služby. Plánujeme další investice, budeme mimo jiné usilovat i o osmdesátimilionovou dotaci z Integrovaného operačního programu, reagovali jsme tak na výzvu ministerstva pro místní rozvoj. Tyto finance chceme použít na zkvalitnění technologického vybavení záchranářů - pořídit další sanitní vozidla za 65 milionů korun a 15 milionů investovat do oblasti E-health," konstatoval náměstek hejtmana.

Moravskoslezští záchranáři ročně resuscitují okolo jedenácti set postižených. Primárně úspěšní jsou přitom přibližně ve čtyřiceti procentech případů.  

Po skončení tiskové konference záchranáři přítomným předvedli použití přístroje při simulované ukázce záchrany pacienta, a to na technicky vyspělém lidském modelu. Účastníci setkání se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, jak výraznou pomoc při resuscitaci přístroj představuje.

 

    PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.