ZZS Olomouckého kraje začíná budovat nové moderní operační středisko

21.09.2015

ZZS Olomouckého kraje začíná budovat nové moderní operační středisko

Olomoucká záchranná služba bude mít dispečink za 32 mil. Kč

Zmodernizovaný dispečink zprovozní příští rok v únoru Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje (ZZS OK), která do nákupu nové komunikační technologie a dalšího vybavení s pomocí krajského úřadu investuje bezmála 32 milionů korun.

Tendru se zúčastnili tři zájemci a zakázku na vybavení dispečinku vyhrála firma Vítkovice IT Solutions. „Pomocí moderních technologií zrychlíme a zkvalitníme komunikaci záchranářů,“ řekl novinářům ředitel ZZS OK Petr Hubáček.

Záchranná služba pořídí nový projekční systém, operátorské pracoviště, speciální stoly pro dispečery, výpočetní techniku, radiostanice a moderní telefony. „Chceme zjednodušit komunikaci operačního střediska a zefektivnit výjezdovou činnost,“ uvedl náměstek ředitele Petr Šmejkal.

Operátoři díky novému vybavení i personálnímu posílení o jednu osobu budou mít více času věnovat se lidem, kteří na tísňovou linku zavolají. Zároveň se zásluhou moderních technologií zrychlí a zpřesní komunikace mezi pracovníky záchranné služby.

„Bude zkvalitněno předávání výzvy výjezdovým posádkám. Odbourají se telefonické hovory, které nyní předáváme na jednotlivé základny. Bude jenom odeslán zvukový signál na vysílačky a telefony", podotkl Hubáček. Posádka si pak při odchodu k sanitnímu vozidlu vyzvedne z počítače papír se všemi důležitými informacemi, jako je například adresa či aktuální zdravotní stav pacienta, ke kterému vyjíždí.

Posádky sanitních vozů v Olomouckém kraji by v budoucnu měly mít také tablety, na nichž si za jízdy stáhnou zdravotní dokumentaci pacienta.

Lékaři záchranky mají online přístup k datům pacienta

V září 2015 dokončil Olomoucký kraj realizaci projektu s názvem „Zajištění služby výměny dat ZZS kraje se systémy IZS“, který je spolufi nancovaný Evropskou unií prostřednictvím integrovaného operačního programu. V rámci projektu byl vytvořen zabezpečený komunikační systém umožňující lékařům Zdravotnické záchranné služ- by Olomouckého kraje, kteří poskytují akutní a neodkladnou péči, využít data z  informačních systémů 5  největších nemocnic v  Olomouckém kraji. Lékařům zdravotnické záchranné služby nový systém umožňuje nahlédnout do zdravotní dokumentace vedené v  nemocnicích o  pacientech, k  nimž právě vyjíždí. Další důležitou funkcionalitou komunikačního systému je odeslání elektronické lékařské zprávy o výjezdu konkrétní nemocnici, do níž bude pacient umístěn, takže se s touto zprávou budou moci lékaři nemocnic seznámit ještě před příjezdem pacienta. »red

Zdroj: Periodikum KÚ OK č. 9 září 2015 na str. 10

Počet výjezdů zdravotnické záchranné služby v posledních letech v Olomouckém kraji roste. Za loňský rok krajští záchranáři evidují 47.000 případů a letos do konce srpna jich mají na kontě 34.000. Zatímco loni měsíčně vyjížděli k 3917 případům, letos to je 4252.

Častěji také vzlétá vrtulník záchranné služby. „Loni se statistika vzletů vrtulníků záchranné služby zastavila na čísle 330 a letos do konce srpna dosáhla 470,“ uvedl mluvčí ZZS OK Pavel Vysloužil.

Zdroj: zdn.cz