ZZS Vysočina plánuje v kraji zřízení tří nových výjezdových stanovišť

06.10.2010

ZZS Vysočina plánuje v kraji zřízení tří nových výjezdových stanovišť

Záchranná služba na Vysočině plánuje vznik
tří nových stanovišť

Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina plánuje vznik tří nových výjezdových stanovišť, a to v Habrech, Kamenici nad Lipou a ve Stonařově.

Počet lidí, k nimž záchranka nestihne dojet do 15 minut, by se snížil přibližně o 16.000 a delší dojezdový čas by pak platil už jen asi pro šest procent z více než půl milionu obyvatel kraje.

Tři výjezdová pracoviště by také měla být během příštích tří let přestěhována do nových prostor, řekl hejtman Jiří Běhounek.

Lepší zázemí by měli získat záchranáři v Počátkách, Třebíči a v Moravských Budějovicích. Krajští radní se dnes zabývali přípravou projektů v Počátkách a v Třebíči.

V Třebíči by záchranáři měli sídlit u nemocnice, stavba dvoupodlažní budovy asi za 25 milionů korun by měla začít v příštím roce. Původně byl součástí projektu i nový heliport, od tohoto záměru ale kraj odstoupil. Ukázalo se, že vybudování nové přistávací plochy by bylo drahé a nevedlo by k výraznějšímu zkrácení doby transportu pacientů. Vrtulník záchranářů bude i nadále přistávat v komplexu třebíčských hasičů.

V Počátkách už nynější pronajaté prostory nevyhovují, chybí tam i odpovídající garáže pro výjezdovou techniku. Nové stanoviště by mělo stát přibližně deset milionů korun, plánuje se v sousedství hasičů. Výstavba by mohla začít do roku 2013.

Nyní záchranáři mají 19 výjezdních stanovišť. Letos byla vybudována tři nová stanoviště - ve Velké Bíteši, Přibyslavi a v Jemnici. Letošní investice kraje Vysočina do nových sídel vyšla na více než 25 milionů korun.

Zdroj: zdn.cz