Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Jihomoravská záchranka pozvolna navyšuje počty lékařů, odbory jsou nadále kritické

13.08.2017

Jihomoravská záchranka pozvolna navyšuje počty lékařů, odbory jsou nadále kritické

 

 

Jihomoravská záchranka rok od vyhlášení stávkové pohotovosti zvyšuje počty lékařů, stav je podle vedení nejlepší od roku 2014. Daří se pokrývat letní služby, které jinak bývají kritické. Informace o početních stavech lékařů poskytla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Hedvika Kropáčková.

 

 

Podle odborářů se ale situace výrazně nezlepšila. Lékaři jsou pořád silně vytížení, kritické podněty prý zůstávají neřešené.

Záchranka momentálně eviduje 72,5 lékařských úvazků v hlavním pracovním poměru. Další dva lékaři nastoupí v září, desítky jich pracují na dohodu. Pro pokrytí služeb organizace potřebuje 92 lékařů, vypočetla Hedvika Kropáčková.

„Nemám pocit, že by se situace nějak rapidně zlepšila,“ řekl v reakci Stanislav Feit, místopředseda brněnské základní odborové organizace. Vedení podle něj neřeší většinu problémů, na které odbory upozorňují, i proto stávková pohotovost trvá.

Odbory ji vyhlásily koncem loňského července. Podpisem tehdy stávkovou pohotovost podpořila asi polovina zaměstnanců. Dlouhodobě kritizují ředitele záchranky Milana Klusáka. Druhá polovina se postavila za vedení ZZS a žádá odvolání stávkové pohotovosti a to i z důvodu, že na tiskové konferenci Ing. Ivana Břenková, místopředsedkyně OSZSP ČR, profesně dehonestovalla záchranáře ZZS JMK, kteří nejsou v odborech. Kraj se snaží urovnat spory mezi vedením a odbory pomocí mediátora a specialisty na lidské zdroje.

Podle kraje v záchrance dlouhodobě podcenili právě důležitost řízení lidských zdrojů. „Práce záchranářů je natolik stresující a prostředí specifické, že je potřeba speciální přístup k řešení problémů,“ řekl v květnu hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Mluvčí Hedvika Kropáčková také informovala o zostřených kontrolách zaměřených na alkohol. Za posledních šest let vedení zaznamenalo deset případů. Sedmkrát šlo o lékaře, dvakrát o záchranáře, jednou o řidiče. Z deseti lidí jich už sedm v záchrance nepracuje.

Poslední případ se odehrál v červnu v Hustopečích. Vzhledem k celkovému počtu zaměstnanců a služeb ve 24hodinovém režimu jde podle Kropáčkové o ojedinělá selhání. „Je nepřípustné, aby zde sloužil opilý lékař či záchranář,“ řekl ředitel Milan Klusák. Podle Stanislava Feita by ale přístup vedení k alkoholu na pracovišti mohl být ještě ostřejší.

ČTK

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.