Připravovaná X. novela zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařích byla před druhým čtením stažena z Poslanecké sněmovny PČR.

03.12.2016

Už v březnu tohoto roku jsem v aktualitě ze dne 3. 3. 2016 informoval, že po pěti letech práce na zcela novém zákoně se ministerstvo zdravotnictví nakonec rozhodlo připravit je další, v pořadí už desátou novelu zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních. Následně jsem v létě v aktualitě ze dne 30. 6. 2016 informoval, co se zástupcům KZ ZZS ČR podařilo vyjednat a jaké dopady bude v případě schválení tato novela mít na zdravotnické záchranáře a řidiče ZZS.

Jak už to bývá, my jsme byli s výsledkem spokojeni, ale naopak všeobecné sestry a jejich organizace nikoliv. Nebyly spokojené s připravovanou změnou vzdělávání všeobecných sester ve formátu 4 + 1. I přes jejich protesty prošel zákon přes vládu, první čtení v PS PČR, přes Výbor pro zdravotnictví PS PČR až na práh druhého čtení. Tato novela se měla začít projednávat ve druhém čtení na nadcházející schůzi sněmovny příští úterý. Nicméně včera došlo k tomu, že nový ministr zdravotnictví všeobecné sestry vyslyšel a nechal přes kolegu poslance Romana Sklenáka (ČSSD) novelu devadesátšestky z programu nadcházející schůze vyřadit.

Vrátím se ještě k projednávání novely ve Výboru pro zdravotnictví. Právě do projednávání ve výboru jsme jako zástupci komory byli se změnami mající vliv na naše povolání a studium spokojeni viz aktualita výše. Ve výboru ale došlo k tomu, že paní poslankyně a naše bývalá kolegyně Jana Pastuchová (ANO) do novely vložila ustanovení, které mělo zpřísnit podmínky pro nastupující zdravotnické záchranáře. Před nástupem do výjezdní skupiny by záchranáři podle návrhu poslankyně Pastuchové museli absolvovat roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo akutního příjmu. Tento návrh jsme ve vedení komory velmi rychle prodiskutovali a jednomyslně jsme se shodli, že je to z mnoha důvodů návrh špatný. Prezidentka komory Mgr. Marinella Danosová začala okamžitě hledat podporu u dalších organizací a podnikat kroky k tomu, aby tento návrh poslankyně Pastuchové poslanci v dalších čteních nepodpořili. Na včerejšek 2. 12. 2016 už měla domluvenou schůzku v Parlamentu, ale také z důvodu stažení celého sněmovního tisku 880/0 z programu následující schůze byla tato schůzka na poslední chvíli z pochopitelných důvodů zrušena.

Těžko soudit, jak teď celá věc dopadne. Nový ministr Miloslav Ludvík se vzděláváním sester v modelu 4 + 1 ve shodě jak vidno není a chce ještě v materiálu dle jeho vyjádření udělat další úpravy. Pokud by měly tyto úpravy procházet připomínkovým řízením, tak už by tento parlament v tomto volebním období asi novelu schválit nestihl. Pokud to jen rychle na MZ ČR upraví a hned vrátí, možná ano. Záleží také, jaké úpravy to budou a jak moc změní připravenou novelu. Samozřejmě, že pokud se udělají úpravy v novele zákona, bude se muset předělat i připravená novela vyhlášky č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků. O této novele, jejich ustanoveních a změnách jsem informoval zhruba před měsícem v aktualitě ze dne 1. 11. 2016.

Pokud by se to už projednat a schválit nestihlo, tak spousta odvedené práce, času, úsilí atd. se vyhodí do koše a po volbách nové kolečko Po kolikáté už?!

• Honza Gregor Reagovat 11.12.2016
    Doporučuji podívat se na Otázky Václava Moravce 11.12. díl druhý. Je zde hostem nový ministr Miloslav Ludvík a o novele zákona hovoří dost kladně. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/216411030511211-otazky-vaclava-moravce-2-cast/