Velmi zajímavý výklad MZ k vybavení záchranek prostředky proti VNN

02.01.2015

Velmi zajímavý výklad MZ k vybavení záchranek prostředky proti VNN

Vyjádření, které prostě selský rozum nebere. Něco je prostě špatně!

V souvislosti s nedávnými událostmi ohledně možnosti výskytu pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou na území ČR, zejména pacientů zasaženými virem Ebola, kdy i samotné Ministerstvo zdravotnictví České republiky kvůli této hrozbě každý den informovalo o nových opatřeních, které kvůli této hrozbě přijalo, jsme v této souvislosti a dobré víře oslovili MZ ČR s požadavkem, aby byl členům posádek ZZS opět přiznán příplatek za práci ve ztíženém prostředí (infekční příplatek).

Oficiální dopis se žádostí o znovupřiznání přípaltku za práci ve ztíženém prostředí (infekční příplatek) členům posádek ZZS i s důvody, které nás k této žádosti vedou, jsme za KZ ZZS ČR ministrovi zdravotnictví odeslali 21. 10. 2014. Jelikož ani po uplynutí šesti neděl jsme od MZ ČR odpověď neobdrželi, obrátili jsme se dne 3. 12. 2014 na ministra dalším dopisem, ve kterém jsme urgovali žádost o vyjádření ministerstva na náš původní dopis.

Dne 29. 12. 2014 jsme konečně po dvou měsících a po mediálním utichnutí „Eboly“ obdrželi ODPOVĚĎ od náměstka pro zdravotní péči MZ ČR prof. MUDr. Josefa Vymazala,DSc., která je ve své podstatě velmi zajímavá. Když pominu úvod dopisu, kde popisuje legislativní ukotvení věci a její výklad, které jsme ovšem do žádosti napsali už my, tak závěr dopisu, v němž je uvedeno, že pracovníci – členové výjezdových posádek ZZS nenaplňují podmínky pro přiznání příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí a zejména důvody pro nenaplnění podmínek by se daly přeložit do srozumitelného jazyka takto:

„Speciální prostředky (speciální OOPP, biovaky apod.) pro ošetření a případný transport pacienta nakaženého vysoce nebezpečnou nákazou (VNN) byly do vozidel ZZS a na základny ZZS pořízeny za statisíce a miliony korun proto, jelikož u pracovníků – členů výjezdových posádek ZZS není předpoklad reálného přicházení do styku s těmito pacienty, například s pacienty zasaženými virem Ebola apod.“

Pak by se ale zase pro změnu mohlo jednat o špatné a nehospodárné zacházení s veřejnými prostředky*, nebo se mýlím? Já myslím, že ne. Je to podobné, jako bychom z veřejných peněz například postavili novou základnu ZZS v místě, kde není reálný předpoklad, že by tam někdy nějaká posádky ZZS byla. A s dalšími podobnými příklady bych mohl pokračovat, ale proč.

Teď vážně. Co jsme po MZ ČR (našem ministerstvu, ministerstvu pro zdravotníky) vlastně chtěli? Chtěli jsme jen, aby se za nás postavilo a pokusilo se zdravotníkům posádek ZZS vrátit novelou odebraný příplatek ve výši cca 300,- Kč hrubého měsíčně za to, že není vyloučeno, že se dostanou do styku s pacientem nakaženým VNN. Nepožadovali jsme pro zdravotníky žádnou horentní sumu. Chtěli jsme pro zdravotníky výjezdových posádek ZZS cca 3.600,- Kč hrubého ročně na osobu, za které by v případě výskytu pacienta s VNN „museli držet hubu, krok a biovak“. Na druhou stranu je to vlastně dobrá zpráva, protože jsem přesvědčen, že každý z nás 3.600,- Kč hrubého ročně za fakt, že pracovníkům – členům výjezdových posádek ZZS nehrozí reálný styk s pacienty nakaženými VNN, velmi rád oželí.

Jen mi není jasné, jak se po tomto erudovaném výkladu MZ ČR posádka ZZS zachová ve chvíli, až dostane z operačního střediska výzvu, nasaďte si OOPP proti VNN, vezměte si biovak a jeďte transportovat …, ale to vlastně nehrozí!!!

Jen namátkou pro dokreslení výkladu MZ ČR články z nedávné doby. Kdo ze čtenářů v článcích čirou náhodou objeví nějaké spojení se zdravotnickou záchrannou službou, nečte pravděpodobně očima MZ ČR.

PardubiceEbola v Pardubicích se nepotvrdila. Student z Afriky má možná malárii

PrahaStudent z Ghany ani žena z Varů ebolu nemají

BrnoSložky IZS prověřovaly svoji připravenost v případě nákazy EBOLA

PrahaPolicie uzavřela část Hlavního nádraží. Podezření na ebolu se nepotvrdilo

OlomoucEbolu by v Olomouckém kraji infekční oddělení nezvládlo, nemá vybavení

PlzeňPlzeňský kraj je na ebolu připraven

Hradec KrálovéZÁCHRANÁŘI PROCVIČOVALI TRANSPORT VYSOCE INFEKČNÍHO PACIENTA

Karlovy VaryZ karlovarského hotelu odvezli ženu s podezřením na nákazu ebolou

... a mohl bych pokračovat.

A jak to vidíte vy???

Můžete hlasovat v anketě v dolní části webu nebo se vyjádřit v komentáři pod článkem

* Podobné mrhání prostředky řeší v armádě